HISTÓRIA - GAZDASGRIND

Prejsť na obsah

HISTÓRIA

1998
Kapelu Gazdagrind založili v alkoholickom ošiali niekedy v roku 1998 Peter ,,Ďegvaj“Gáblik bubeník kapely ABSTRACT, ktorý si zobral na starosť basu a Jožko Haluška - bicie. Zavolali si na pomoc Paľka,,Motaj“ Gáblik - gitara tiež ABSTRACT a Lacka Rakytu - gitara. Mikrofónu sa ujal Milan Slabej. Ako vznikol názov GAZDASGRIND? No chodilo sa vtedy po rôznych akciách, pitkách, čundroch, kde  si hovorili Gazdovia a dokonca  na jednom čundri založili Stranu Gazdov. Pridali  k tomu Grind a už bol GAZDASGRIND. Najprv to mala byť len taká Gridcorová sranda , sekundové skladby a tak. Texty  mali byť paródiou na reklamu v teleshopingu, ale Motaj to hneď zatrhol a vnikla s toho serioznejšia vec.Tvorba GAZDASGRIND sa krútila okolo Deathmetalu,  Grindu,  HC no proste taký mix. Krúti sa tak aj do dnes

1999
V roku 1999  absolvovali svoj  prvý koncert v B.Bystrici. Podlaviciach. Po ňom, po stagnácii v tvorbe a pretože  skúšky sa viac podobali na alkoholické seansy a nie hranie muziky a problémoch zo skúšobňou  to zabalili. Niekedy v v období 1999-2000 bol členom kapely aj spevák  Martin(Mato)Taicher R.I.P. Preto niekedy, lebo to bolo veľmi krátke obdobie čo s nami hrával. Potom nastalo dočasné ukončenie činnosti.

2000
V roku 2000 asi po jednom roku  sa znovu dali dokopy, už z novým spevákom Marekom,,Dzigi“ Bartom  ex.SURGICAL DISSECTION a po troch mesiacoch a druhom odohratom koncerte B.Bystrici Tour Club  to znovu zabalili kvôli tým istým problémom ako predtým, ale hlavne kvôli tomu, že Jozef vstúpil do manželského chomúta a bez neho to nemalo ďalej význam.

2006
Po dlhánskej dlhočiznej šesť ročnej pauze sa Jožkovi zacnelo po muzike a oslovil svojich starých kamarátov z kapely ABSTRACT či sme to znovu neskúsili a po kladnej reakcii v roku 2006 GAZDASGRIND znovu ožíva v zostave Ďegvaj -  Basa, Motaj - gitara, Jozef - bubny a nový člen Robko,,Bobo“ Stančík
mikrofón. Nacvičili  nové skladby a pomaly sa pustili do koncertovania Po Priaznivých ohlasoch na ich tvorbu sa chystajú v najbližšej dobe  konéééčne niečo nahrať, lebo akosi sa k tomu nikdy nedostali  a ďalej koncertovať. Hlavným  mottom skupiny je zábava, sranda a zase zábava čo sa prejavuje aj v  hudbe, textoch a na  koncertoch.

2007
31.8.
2.9.2007 sa konečne nahral v štúdiu u Maťa Barlu v Poprade a 29.9.2007 vyšiel ako cdr-demo 1. album z názvom PéVé3eS je na ňom 11 skladieb v dĺžke 32 min. Kapela ďalej pokračuje aj v hraní koncertov, ktoré sa pomalilinky množia.

2008
V septembri 2008 kapela vydáva nové Demo. Vzniklo úplne náhodou a nebolo to nijako plánované. Nikto nevedel, že sa koncert nahráva., takže to nie je nijako vyumelkované, je to úplne autentický záznam. Nijak neupravovaný. Je to videoCD Zaživa v Randali. Je na ňom 50 minútový videozáznam AVI+ 50minútový zvukový záznam MP3 z koncertu v Bratislavskom Randal Klube(14.6.2008)   Rok 2008 bol bohatý aj na koncerty.

2009
Koncertovanie nabralo rapídne na útlme.  Z rôznych dôvodov v prvom polroku  kapele  zrušili niekoľko koncertov. Konkrétne 6(Aj Underground  zasiahla svetová finančná kríza a organizátori rušili akcie jednu za druhou, aby neboli v strate) A aj kvôli vyše dvojmesačnej absencii bubeníka Gazdu Jozefa, ktorému operovali nohu. V júly kapela prijala medzi seba nového člena, druhého gitaristu nazývaného Gazda Frodo Biela Hmla alias Ľubo Mužík.

2010
Rok 2010 začal pre kapelu potešujúcou správou. Kapelu si zobralo pod svoje krídla vydavateľstvo TARTAROS Production  - Miríka z kapely PYOPOESY a vlastníka Rockového klubu TATRAROS. Takže sa dočkáme oficiálneho vydania nového albumu. V máji ešte pred nahrávaním za nie veľmi príjemných okolností bol nútený kapelu opustiť  po desiatich mesiacoch gitarista Ľubo(GAZDA FRODO)Mužík. Kvôli osobným problémom z ostatnými  členmi kapely. Prípravy na nahrávanie vyvrcholili samotným nahrávaním v overenom štúdiu z overením nahrávačom Martinom Barlom v Poprade Nahrávalo sa v dňoch   05.-06.-12.-19.06.2010.  Album Gazdovská  Veselica    vyšiel pod značkou TARTAROS Production 04.09.2010. v počte 500 kusov lisovaných CD. Je na ňom 14 nových skladieb + re-masterované demo PéVé3eS z roku 2007. Tento rok sa kapele podarilo odohrať prvý zahraničný koncert a to v CZ Novom Jičíne. Doteraz kapela nejako neriešila zahraničné koncerty, ale bude sa to snažiť napraviť. Koncertov bolo tento rok najviac za  trojročnú koncertnú kariéru.

2011
Kapela sa nám na začiatku roka rozrástla o nového člena Martin,,Gazda Pajko“Laco
druhý škrekbruk, ktorý bol do teraz považovaný za externého člena kapely. Od feb. 2011 je členom interným. Marec: Po piatich rokoch kapelu opustil z dôvodu nedostatku času, pre ktorý by sa nemohol naplno venovať kapele spevák Gazda Bobo. Koncertov bolo tohto roku ako maku a ďalej sa nič také neudialo, že by to stálo osobitne za zmienku.

2012
Kapela pomaličky pripravuje materiál na nový album. Sporadicky sem tam nejaký koncert. V júny po tom ako si našiel Gazda Motaj našiel prácu, ktorá mu čiastočne bráni naplno sa venovať kapele sa členovia rozhodli hľadať druhého gitaristu, aby skúšanie, príprava nového materiálu a prípadné koncertovanie nestálo na bode mrazu. Dosť rýchlo sa podarilo nájsť na tento post vhodného adepta. Je ním Mladý, nádejný šialený prstoprepletač Martinus Suchoj, ktorý ešte pôsobí aj v Zvolenskej bande The Infinite Within. Rok 2012. Rok konca sveta, ktorý aj ak zase nebol sa končí. Týmto rokom sa pomaly končí možno že dočasne, možno že natrvalo jedna etepa a zároveň aj začína nová etapa kapely GAZDASGRIND. Prechod z Agro/Grind/Death Metalu z viacmenej z humorným nádychom k Death Metalu z rôznymi ďalšími prvkami nadobudne svoje rozmery až vydaním pripravovaného nového albumu ZLO. Ako už napovedá samotný názov pripravovaného albumu ZLO prešli sme k vážnejším témam. Kapela dostane nové logo, ktoré sa pripravuje. V kapele už asi natrvalo etablovali dve gitary, ktoré dajú hudbe trošku iný rozmer hlavne na živo. Ďalšou zmenou je ústup od live monterkového image, ktorý sa k novej tvári kapely moc nehodí.    

2013
Tento rok nebol nijak výnimočný a nediali sa ani žiadne významné veci okolo kapely ktoré by stáli za obšírnejšiu zmienku. Skúšanie, koncertovanie, tvorba nových vecí.       

2014
Rok v znamení ZLA. Dokončovacie práce na nových skladbách, skúšanie , dolaďovanie všetkých detailov nových skladieb a príprava na vstup do nahrávacie štúdia v Júny. Popritom aj koncertovanie.  Nahrávalo sa v SPK Audio
štúdio. Badín (Banská Bystrica) za spolupráce s nahrávačom, spoluproducentom, mixérom a mastérom Mirkom Spevákom. Predošlé nahrávky boli realizované u Maťa Barlu v Poprade. Tentokrát sme sa však rozhodli po zmene hudobného smerovania aj pre zmenu štúdia. Hlavným dôvodom bola dostuptnosť (Hneď za rohom) Hehe. Na hrávanie prebehlo bez väčších problémov a zádheľov až na to že sa nám to z rôznych dôvodov trošku ponaťahovalo a doteraz sa ešte naťahuje (Jan 2015) treba ešte nahrať vokály do štyroch skladieb z ôsmich, ktoré bude album Zlo obsahovať. Nie je to ani až tak na škodu lebo, nahrávka nám pekne dozrela. Mohli sa vychytať a eliminovať všetky muchy. V decembri sme pustili do sveta ako promo 3 hotové skladby a hľadáme vydavateľa čo by nám toto Zlo vydal na nejakých nosičoch.

2015
Ďalší rok v znamení Zla. Dokončovacie práce na nahrávke. Zmeny v zostave kapely. Hľadanie vydavateľa. Vydanie atď. V januári po 17 rokoch (ak do toho počítame aj kapelnú pauzu 2000-2006) opúšťa kapelu jeden z jej zakladajúcich členov gitarista Pavol (Gazda Motaj, Motaj) Gablík) Po cca 20 - tich rokoch pôsobenie na scéne (od 1995 v jeho druhej kapele Abstract + Sarcastic, pred tým ešte Anorexia) sa rozhodol odísť (aj z Abstractu) buď na trvalý, alebo dočasný odpočinok od muziky, kapiel, koncertov. Či sa ešte niekedy vráti do tohto kolotoča nikto nevie. Na jeho miesto nastúpil náš kamoš Jakub (Kubo) Kmeť, ktorý sa nikdy nejako ešte aktívnejšie v nejakej kapele neangažoval, takže je celkom neznáma osoba na poli Undergroudu. Prvý svoj koncert a druhý v živote absolvoval s nami 14.03.2015. v Liptovskom Mikuláši. Mimochodom tej jeho prvý koncert bol s kapelou Aldarion na prvej Gazdovskej Veselici v roku 2006. Na spomínanom koncerte v LM mal tiež premiéru nový vokalista Jozef (Falusoid) Kováč tiež náš známy a kamoš z Revúcej pôsobiaci aj v kapelách Pseudosapiens a Bloody Redemption, ktorý vymenil za mikrofónom Martina (Gazda Pajko, Pajko) Laca s ktorým sme sa po dlhodobejších osobných aj hudobných nezhodách rozlúčili. Ostali sme však aj naďalej v dobrých mimokapelných vzťahoch. Konkrétne dôvody odchodu rozoberať na verejnosti nechceme. S Falusoidom sme nacvičili koncertný playlist a zvyšné štyri skladby do ktorých ešte bolo treba donahrávať vokály. Dňa 5.4.2015. v SPK štúdiu dohrávame konečne album Zlo. Po posledných úpravách, mixoch a masteroch vyšiel 6.5.2015. album Zlo v elektronickej forme na hudobnom portáli Bancamp. Medzitým sme neustále hľadali nejakého vydavateľa čo by nám vydal naše dielo aj na fyzických nosičoch čo sa bohužiaľ nepodarilo no pomocnú ruku nám podal náš Kamarát Miroslav (Mirík) Lupták (Pyopesy, Abba) a jeho Občianske združenie Urpín a Rockový Klub Tartaros, ktorého je majiteľom a ktorý je aj akýmsi našim domovským stánkom. Fyzické samovydanie v spolupráci s OZ Urpín a RC Tartaros vyšlo 12.9.2015. vo forme lisovaných CD Digipack v náklade 300 kusov. Pomedzi to sme samozrejme aj ako vždy podľa možností koncertovali.

NA  GAZDAS!!! 2016

Návrat na obsah